![]()  | 
	
		
 Var kan man hitta REF- filerna? 
		
		
		Var kan man hitta REF- filerna i DK 2000H mappen? :datastrul: Måste ta bort en sådan fil för att kunna ändra i rutten med Rutteditorn. 
	 | 
		
 Hej! 
	Du kan inte ta bort ref-filen som finns i ruttens mapp.  | 
		
 1 bifogad(e) fil(er) 
		
		:noterat: Men vad ska jag göra eftersom jag får detta meddelande när jag ska öppna DK2000H rutten i editorn. 
	 | 
		
 Ref filen är den som styr vilka objekt som finns i rutten.. Tar du bort den skiter sig allt. Det du ska göra är att kolla översta raden... alså rad 0... Där är nåt fel. 
	 | 
		
 Jag har tänkt samma sak som du, Ruben, fast med en annan dansk rutt och i den fanns det heller ingen ref-fil. En ref-fil listar objekten i rutt. Den behövs när man ska bygga, men verkar inte behövas för körningen (då den saknas i flera rutter jag tagit hem och kört!). 
	Anledningen att ruttbyggaren tar bort den, är av den enkla anledningen att dom inte vill nån ska ändra i rutten. Danskarna brukar vara noga att ta bort ref-filen. Inte säker, men har för mig att man kan skapa en ny ref-fil med Route Riter!?????  | 
		
 Citat: 
	
  | 
		
 En kan fjerne Ref filen uten problem for ruten. Nogon gjør dette slik at du ikke skal kunne endre ruten i RE. Når den er fjernet kommer du ikke inn i RE. 
	 | 
| Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:36. | 
	Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
	
	© Svenska 3D-Tåg 2001-2009